Wednesday, July 5, 2017

RPH Arca Tingkatan 3



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SENI VISUAL

Tarikh/Hari              :     12  Mei 2014 (Isnin)
Waktu                      :     2 waktu
Masa                        :     1 jam 20 minit
Mata pelajaran         :     Pendidikan Seni Visual
Tingkatan                 :     3
Bilangan Pelajar      :     30 Orang
Bidang                     :     Seni Halus
Unit Pembelajaran   :    Arca
Tajuk/Tema              :    Flora


Objektif Pembelajaran :
Di akhir pembelajaran, murid dapat :
  •   Kognitif       :  Menunjukkan pelbagai media dan teknik dalam arca berdasarkan gambar rajah.
  •   Afektif         :  Membezakan dan menunjukkan cara  ciri-ciri dan proses dalam                     penghasilan arca.
  •  Psikomotor  :  Menghasilkan semula pelbagai  arca bertemakan secara kreatif dan bersungguh-sungguh   mengikut media dan teknik yang telah diberi.


Pengetahuan sedia ada :
  • ·         Murid telah belajar mengenai elemen-elemen yang terdapat pada unsur seni seperti garisan, jalinan, rupa, bentuk, dan ruang.
  • ·         Murid telahpun belajar mengenai prinsip rekaan iaitu harmoni, kontra, penegasan, imbangan, irama dan pergerakan.


Pengabungjalinan Kemahiran :
·         Mengenal elemen-elemen dalam unsur seni.
·         Menggunakan elemen dalam prinsip rekaan
·         Mengetahui kemahiran teknikal dalam mata pelajaran Kemahiran Hidup.
·         Sifat jalinan pada permukaan yang berkaitan dengan mata pelajaran Sains.

KBKK :
·         Menjana idea
·         Membuat gambaran mental
·         Membuat kesimpulan
·         Menilai

Nilai :
·         Menghargai alam ciptaan Tuhan
·         Menghargai warisan seni
·         Bekerjasama dalam menghasilkan karya.
·         Ketekunan dalam pengkaryaan.




Alat/ Bahan : Gambar, Sabun, Gabus, Tanah liat, dan Pisau.


Rujukan  :  Buku Teks Pendidikan Seni Visual Tingkatan 3 (KBSM-PBS).

Prosedur Pengajaran


Langkah


Isi Pelajaran

Aktiviti P&P

Catatan
Set induksi (5minit)
Guru mempamerkan dua gambar rajah arca yang telah dihasilkan oleh pengkarya tanah air.

        
·         Murid melihat dan menghayati gambar rajah tersebut
·         Guru bertanyakan soalan-soalan berkenaan dengan gambar tersebut:-
a)      Siapa yang membuat arca ini?
b)      Apakah kategori arca yang boleh dipadankan dengan karya ini?
c)      Bahan dan teknik apa yang digunakan?
·         Murid memberi respon terhadap soalan daripada guru berdasarkan gambar tersebut.


·         Gambar rajah
Langkah 1     (15 minit )


Aras 1 :
·         Mengumpul maklumat, pemahaman konsep, dan penghayatan.
·         Menerangkan pelbagai jenis media dan teknik dalam penghasilan arca :-

-Media
-Teknik
·         Murid mendengar dan mencatat maklumat.
·         Murid melihat dan menghayati contoh-contoh gambar media dan teknik dalam arca.
·         Murid menjawab soalan –soalan berkenaan dengan media dan teknik penghasilan arca.






·         DBAE: Sejarah seni
·         Pendekatan perkembangan menyeluruh
·         TKP : Kecerdasan Interpersonal
·         ABM: Contoh-contoh karya.




Langkah 2
( 20 minit)
Aras 2 : Analisis dan aplikasi

Mengenalpasti ciri-ciri dan proses arca.


Demonstrasi : Teknik arca luakan, arca timbulan dan arca binaan menggunakan media yang berbeza berdasarkan tema flora dan fauna.


Bahan dan Peralatan :
·         Gabus
·         sabun
·         tanah liat
·         Pisau
·         Pensel





·         Guru menerangkan ciri-ciri arca
dengan menunjukkan contoh-contoh arca.
·         Murid perlu membuat pemerhatian sekaligus membuat perbandingan dan perbezaan proses dan ciri-ciri arca.
·         Murid melihat demonstrasi oleh guru yang menghasilkan tiga teknik dan media yang berbeza dalm penghasilan arca.
·         Murid membuat perbandingan dan perbezaan terhadap tiga media dan teknik tersebut.


DBAE (Penghasilan produk)

·         Kaedah pembelajaran (demonstrasi & berpusatkan guru)

·         ASSURE
              Guna media dan 
            Bahan sumber

Langkah 3
(30 minit)

Aras 2 : Analisis dan aplikasi

AKTIVITI PELAJAR

Menghasilkan arca luakan, arca timbulan dan arca binaan  dengan menggunakan media yang telah disediakan berdasarkan tema flora mengikut kumpulan.


·         Murid dibahagikan kepada tiga kumpulan berdasarkan tiga teknik arca yang berlainan.
·         Setiap kumpulan perlu membuat sebuah arca  yang telah dipilih dengan bertemakan flora. Masa yang diberi hanya 10 minit untuk setiap teknik.
·         Selepas 10 minit, murid-murid perlu  pergi ke kumpulan lain untuk membuat teknik arca yang
·         lain.


·         Arca luakan
- Gabus
·         Arca timbulan
-Sabun
·         Arca Binaan
-Tanah Liat
·         Peralatan
-Pisau

·         Inkuri penemuan


Penutup
(10 minit)

Aras 3:

·         Penutup
·         Penilaian
·         Apresiasi
·         Rumusan



·         Murid  berhenti membuat karya.
·         Murid  mempamerkan hasil rekaan.
·         Murid  membuat lembaran kerja yang diberikan oleh guru.



·         DBAE: (disiplin kritikan seni)

·         DBAE: (disiplin estetika)

Refleksi:


Ulasan Pensyarah, Guru pembimbing : 


Sumber asal : 

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...